Kızıldağ Milli Parkı’nda konaklama ve bol oksijenli doğa tatili

Ramazan bayramı tatilinden istifade Konya üzerinden Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesine bağlı Kızıldağ Milli Parkı’nda ailecek bir doğa tatili organize ettik. Kızıldağ Milli Parkı’nda konaklama nasıl yapılır ve konaklama ücretleri nedir ondan da bahsedeceğim.

Yazımda biraz Konya’dan da bahsetmeyi planlıyordum ama arefe günü Konya merkezi öyle kalabalık ve kaos idi ki açıkcası Konya’ya ısınamadım. Hz. Mevlana’yı ziyaret ettikten sonra çocuklar için Kelebekler Vadisi‘ne uğrayıp Kızıldağ’a doğru yola çıktık. Dönüşte de Mevlevi Sofrası’nda tirit kebabı ve patlıcan üstü tandır yiyerek meşhur tirit kesabını denemeden Konya’dan ayrılmamış oldum. Konya’yı daha sakin bir zamanda biraz daha vakit ayırarak gezmeye karar verdim.

Kızıldağ Milli Parkı bungalov konaklama

 

Isparta Şarkikaraağaç

Şarkikaraağaç yaklaşık 25 bin nüfusu ile hemen hemen Konya ile Isparta’nın tam orta noktasında Isparta’nın güzide ilçesi. Uçuş saatlerinin uygunluğundan ve biraz daha yakın olduğundan Konya üzerinden gitmek daha avantajlı gözüküyor. Konya’dan yola çıkıldığında, Beyşehir üzerinden gidilirse yol yaklaşık 50km daha uzuyor, direkt gidilirse 150km’lik Şarkikaraağaç-Konya arası en fazla 2 saat sürüyor.

Şarkikaraağaç evleri
Şarkikaraağaç’a gelip de babaannem ve anneannemin doğdukları evleri görmemek olmaz!

İlçe merkezine geldikten sonra 5 km uzaklıktaki Kızıldağ’a çıkmak 10 dk sürüyor. Yolu da gayet rahat, kışın kar varken de gelmekte sıkıntı olmayacak gibi gözüküyor. Sadece dağın yol tabelasını bulmakta zorlanabilirsiniz, en iyisi birine sormak.

Kızıldağ Milli Parkı’nda bundan önceki kalışım 1988’de idi. 27 sene geçmiş az değil. O zamanlarda da popüler piknik alanı olan dağ şimdi Isparta, Konya, Burdur, Antalya, Ankara gibi yakın mesafelerdeki illerden ziyaretçilerin akınına uğruyor. Çoğunlukla aileler günübirlik olarak geliyor. Yolu rahat olduğundan bir kaç saatliğine, sadece yemek yiyip çay içmeye gelenler de var.

Kızıldağ Milli Parkı’nda kamp, piknik ve doğa yürüyüşü

Kızıldağ Milli Parkı’nın en büyük özelliği oksijen oranı bol mavi yapraklı sedir ormanının Türkiye’deki tek adresi olması. Oksijeni ve ormanın kendine has kokusunu hissedebiliyorsunuz. Bronşit gibi akciğer ve solunum hastalıklarına iyi gelen bu ormanda polenlerin çok olmasından ve yolların toprak olmasından dolayı astımlıların dikkat etmesinde fayda var.

Kızıldağ Milli Parkı
Kızıldağ Milli Parkı

Hava serin, Temmuz ortasında gündüz t-shirt ile gezebilirken her gölgede hafif esinti ile serinliyorsunuz. Nem çok düşük, hava kuru. Güneş altında yürüseniz bile terlemiyorsunuz. Akşamları ise ceket ihtiyacı oluyor. Yazın en sıcak zamanında bile gece hava sıcaklığı 10-12 dereceye düşebiliyor. Pencere açık uyuyacağım diyenler dikkat etmeli.

Piknik alanı iyi organize olmuş. Bayram kalabalığında bile yeterince mangal yapacak alan var. Piknikçiler birbirini rahatsız etmeyecek şekilde ailecek eğlenebiliyorlar.

Çakıl-toprak araba yolu dışında bir yürüyüş parkuru yok. O yüzden yürürken bir araba geçtiğinde her yer toz oluyor. Neyse ki çok sık araba geçmiyor. Yol baya uzun. Başlangıcında Şarkikaraağaç’ı tepeden görürken, Beyşehir gölünü görebilmek için 1 saate yakın yürümeniz gerekiyor.

Dağda çeşitli konaklama imkanları mevcut. Biz dağ evinde kaldık. Ek olarak çadır kamp imkanı ve prefabrik bungalovların olduğu konaklama seçenekleri bulunmakta. Çadırda kalanlar için banyo, tuvalet gibi imkanlar da gayet güzel organize edilmiş.

Ahşap Dağ evleri (Bungalov)

Kızıldağ Milli Parkı’nda 5 tane ahşap dağ evi mevcut. Bunlardan biri protokol için ayrılmış durumda, diğerlerini ise günlük olarak kiralayabiliyorsunuz. Rezervasyonunuzu aylar önceden yapmalısınız zira evler neredeyse tüm sene dolular.

Doğa tatili ya da dağ evi tatili arayanlar için Kızıldağ’daki dağ evleri sıcak ve konforlu bir ortam sunuyor.

Kızıldağ bungalovAhşap dağ evleri 3 oda 1 salon, açık mutfak ve banyo olmak üzere dubleks müstakil evler. 2 çift kişilik, 2 de tek kişilik yatak ile toplam 6 kişi rahatlıkla kalabiliyor. Sabah keyifli kahvaltı yapabileceğiniz akşam günbatımını izleyebileceğiniz terasları ve kışın tadını çıkarabileceğiniz şömineleri var. Uzun yıllar bakımsız kalan evler 2014’te tamamen bakımdan geçirilmiş ve yenilenmiş. Mobilyalar yepyeni, yataklar çok rahat, çarşaflar bembeyaz. Temizlik konusunda tam not aldı. İlgilenenler için rezervasyon bilgileri de aşağıya yazıyorum.

Önceden dağ evlerinde yemek pişirilebiliyordu ama artık mutfak sadece genel ihtiyaç olarak kullanıma açık. Yemek pişirmek yasak, mutfakta tava tencere yok. Muhtemelen her çıkanın ardından mutfak takımlarını temizlemekle başedilmez duruma geldi. Ama çaydanlık, su ısıtıcı, mikrodalga fırın ve buzdolabı mevcut. 6 kişilik tabak, çatal, kaşık, bıçak, su bardağı, çay bardağı seti var ki bunlar yeterli.

Kızıldağ Restoran

Dağ evinde yemek pişirilmiyor diye üzülmeyin. Yemek için Kızıldağ Restorant var (evet aynen bu şekilde yazılıyor). Restoranda sabah serpme kahvaltı, gün boyunca da kebap ve pide çeşitlerini yiyebilirsiniz. Sabah kahvaltısı için kendi fırınından çıkma Şarkikaraağaç’a has tahinli pideyi (biz tahinli katmer diyoruz) de üzerine bal veya reçel takviyesi ile mutlaka deneyin. İlçe merkezindeki fırın hamuruna da tahin yedirdiğinden çok daha güzel yapıyor ama içinde haşhaş da olan Kızıldağ’dakinden de keyif alacaksınızdır. Restoranın hemen altında çocuklar için ufak bir çocuk parkı var.

tahinli katmer
Tahinli haşhaşlı pide (katmer)

Restoranda tavsiyem, bir şeyi bulduğunuz an sipariş verin ve sık sık durumunu kontrol edim. Bayram nedeniyle çalışanların bir kısmı izinde olduğundan ve işletme çalışanlarındaki koordinasyonsuzluktan biz 3 gün boyunca restoranda baya zorlandık. Bir kaç anımı paylaşmadan edemeyeceğim:

Ayransız kebap olur mu? Yemeğe oturduk. Menüde pide ve kebaptan başka pek bir şey yok ama içecek olarak ayran kalmamış. Gelir mi diye sorduk, garson gelmez dedi. Peki dedik. Tam 3 dk geçmeden bir de baktık soğuk hava dolabına ayranlar geldi. Farklı bir gün, gene pide için oturduk ve sorduk Ayran var mı diye? Bu sefer farklı bir garson, “evet var” dedi ve hemen ardından dışardaki soğuk hava dolabına baktı, ayranın gene kalmadığını görünce “pardon, kalmamış”…

Sabah evde kahvaltı yapacaktık. Akşamdan restoranın fırınına uğradık. Gelmişken sabah için pidemizi şimdiden alalım dedik. Fırıncı, “sabah taze taze, sıcak sıcak alırsınız” dedi. Sabah 9:00 gibi fırına gittiğimizde ise aynı kişiden cevap: “Pide kalmadı, sabah kampçılar geldi aldı, hepsi bitti.”

Sabah kahvaltıda yumurta yiyelim dedik. İlçe merkezindeki marketten 15 yumurta alıp restoranın mutfağına bıraktık. Sabah pişirip vereceklerdi. Sabah 9:30 gibi restoranın mutfağına gidip yumurtaları sorduğumuzda cevap neydi sizce? “Abi sizin yumurtaları müşterilere verdik, 7 tane kaldı, onları pişirelim verelim, başka yumurta yok.” Peki dedik bugünlük 7 tanesi yeter, napalım. Ertesi gün sabahı 9 gibi gidip kalan 8 yumurtayı sorduk. “10’da gelin yumurtalar hazır” dediler. 10’da gittiğimizde ise gene komedi. “Abi sizi 8 taneyi pişirmiştik, 4 tanesi müşteriye gitmiş, şimdi 8 tane daha pişireceğiz 15 dakikaya hazır.”

Gene kahvaltı için, akşamdan fırıncı ile konuştuk, “Yarın sabah 9:00’da sizin tahinli katmerler hazır olacak” dedi. Sabah 9’da sorduğumuzda, “Hazırlıyorum, 10’da göndertiyorum sizin eve” dedi. 10’da gelmeyeceğinden adımız gibi emin olduğumuzdan 10:05’te fırıncının yanına gittik. Tam tahmin ettiğimiz gibi, bizim katmerler daha pişmeye başlamamıştı bile. Başında bekleyerek 11 gibi katmerlerimize kavuştuk.

Restoranda oturuyorum, önümdeki masadaki konuşmaya şahit oldum. Bir çift, kahvaltı için gelmiş. Çayı bardakta söylemişler, garson gelip şöyle diyor: “Demlikte almaz mıydınız çayınızı?”. Çift de “Olur, peki” diyor. Garsonun gitmesi ile dönmesi bir oluyor: “Kusura bakmakyın demlik kalmamış.”

pide çeşitleri
Kaşarlı, kıymalı, kuşbaşılı… Kızıldağ restoranın tüm pideleri lezzetliydi.

Kısacası Kızıldağ restoranın işletmesi Kızıldağ’a yakışmamış. Şahsen ben utandım hizmet kalitesini görünce. Neyse ki pideleri lezzetli, temiz havayı da alınca herşeyi unutuyorsunuz 🙂

Kıl Çadır

Hemen piknik alanının yukarısında Kıl Çadır adıyla bir yörük çadırı var. Orjinal bir çadır değil tabii ki ama uygun dekore edilmiş. Gözleme ve sıcak/soğuk içecek imkanı olan çadıra uğrayıp yerde minder üzerine oturup bir türk kahvesi molası verebilir, tavla oynayabilirsiniz.

Fele’de Balık

Kızıldağ Milli Parkı, Beyşehir gölünün hemen yanında. Bu kadar büyük bir göl olur da balık olmaz mı? Balık için en yakın seçeneğiniz Şarkikaraağaç-Beyşehir yolu üzerindeki Fele köyüne bağlı balık restoranları. 10-15 dakikada ulaşmanız mümkün. Hemen yol üzerinde Fele Pınarı ve Bülbül adında iki restoran mevcut. Biz akşamüstü hava kararmak üzereyken Bülbül restorana uğradık. Aydınlatma zayıf olduğunda biraz karanlıkta yedik ama sazan oldukça lezzetliydi. Uzun zamandır sazan yemeği planlıyordum, beklediğime değdi, tavsiye ederim. Sazan+salata kişi başı 20TL’e maloldu.

Kızıldağ bungalov dağ evi

Kızıldağ bungalov rezervasyonu nasıl yapılır?

Kızıldağ Milli Parkı’nda konaklama için ahşap dağ evlerini (bungalov) isteyenler Şarkikaraağaç Kaymakamlığı‘nın sayfasındaki rezervasyon bilgilerini kullanarak iletişime geçebilirler. Verilen banka hesabına 1 günlük kaporayı yatırıp rezervasyonunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Kaymakamlık sitesindeki telefondan (0 544 316 22 11) rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ulaşamazsanız kaymakamlığın Şarkikaraağaç Kaymakamlığı iletişim bilgileri de kullanıp rezervasyon detaylarına ulaşabilirsiniz. Kaymakamlığın telefon numarası: 0246 411 40 11.

Kızıldağ Milli Parkı konaklama fiyatları nedir?

Bungalov konaklama daha önceden günlük olarak kiralanabilirken artık evlerde kişi başı ücretlendirme yapılıyor. 2016 senesi için Kızıldağ Milli Parkı konaklama fiyatı kişi başı ücret 50TL‘dir. Yoğun talep olduğundan en kısa zamanda rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.

Milli park girişi, konaklama, kamp ücretleri her sene T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından belirleniyor. Güncel kamp, amatör avcılık, park girişleri gibi ücretleri Milli Parklar Genel Müdürlüğü‘nün web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kısaca Kızıldağ Milli Parkı’ndaki doğa tatili oldukça keyifliydi. Dağ evlerinin ortamı çok sıcak. Bir kaç aile beraberce organize olup gitmek için ideal. Yazın şehrin bunaltıcı sıcağından kaçıp serinleyebileceğiniz gibi altınızda arabanız varsa Antalya tatili öncesi veya sonrası 1-2 günlüğüne uğramak da iyi bir seçim olabilir. Kışın hiç denemedim ama karlarla kaplı dağda şömine eşliğinde orman havası ve manzarasının eşsiz olacağına eminim.

Kızıldağ hakkında detaylı bilgi için Kızıldağ Milli Parkı rehberi de hazırladım, güncel bilgiler için okuyabilirsiniz.

Paylaş, keyfine var!

Yazar: Ilker

İlker Üstüner, kurumsal bir şirkette yöneticilik yapmakta. Gezi ve seyahatlerinde özellikle lezzet ve yeni tatlar peşinde koşan İlker, keşiflerini yazılarıyla paylaşmakta.

8 thoughts on “Kızıldağ Milli Parkı’nda konaklama ve bol oksijenli doğa tatili

  Mustafa SALMANLI

  (Mayıs 16, 2016 - 08:43)

  Ben de o coğrafyada uzun yıllar kaldım. Bir çok kez de Kızıldağ’a gittim, çadır kurdum. Böyle bir yazı yazmak hiç aklıma gelmedi. Sizi kutluyor, çok teşekkür ediyorum.Bilgiler çok doyurucu ve güncel.

   Ilker

   (Mayıs 16, 2016 - 19:04)

   Beğendiğinize sevindim, teşekkürler.

  Edip

  (Kasım 12, 2016 - 14:25)

  Gece kalmak için güvenli bir yer midir acaba? Daha önce hiç gitmedim oralara, biraz şüpheliyim. Diğer bahsettiğiniz otel Mart ayına kadar sezonu kapatmış.

  Yazı için çok teşekkür ediyorum, oraları gezmek istiyordum. Konaklamak bi gece de olsa kalmak güzel olacaktır muhakkak.

   Ilker

   (Kasım 15, 2016 - 19:48)

   Biz ailecek kaldık hiç bir sorun olmadı. Çevrede kamp çadırlarında kalanlar da var, herhangi bir sorunla karşılaşan duymadım. Milli Park alanında olduğundan ayrıca park görevlileri de mevcut.

  elif

  (Mayıs 8, 2017 - 08:07)

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz İlker Bey. Merak ettiğim bir konu hakkında biraz daha bilgi edinmek istiyorum. Sağlık turizmi hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip misiniz? Astım, bronşit gibi hastalar için
  önerilen bir kalma süresi var mı?
  aradıkları şifayı buluyorlar mı?
  buluyorsa geçici bir rahatlama mı oluyor bu yoksa tamamen iyileşiyorlar mı?
  tedavi yöntemi olarak öneriler var mı?
  Başka hangi tür hastalığı olanlar Kızıldağ’a gidiyor ve faydasını gördüğünü belirtiyor?
  Teşekkürler.

   Ilker

   (Mayıs 12, 2017 - 20:32)

   Oksijen bolluğu solunum yolu hastalığı olanlar için iyi geldiği söyleniyor ancak dağda çiçek ve polenler de olduğundan astım gibi hastalığı olanların bölgedeki doktorlara danışarak gitmesi daha doğru olacaktır. Özellikle sağlık turizmi amacıyla Kızıldağ girişinde Mavi Sedir Otel açıldı. Orayı ararsanız size daha detaylı bilgi verebilirler diye düşünüyorum.

  Muhabbet Bayar

  (Eylül 4, 2017 - 12:34)

  Arabamız yok. Ulaşım nasıl sağlanır? İspartadayım bu arada. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

   Ilker

   (Eylül 4, 2017 - 12:44)

   Isparta’dan Şarkikaraağaç’a otobüs mevcut. Bu şekilde Şarkikaraağaç’a gelebilirsiniz. Buradan ise Kızıldağ’a çıkan servisler ya da minibüsler olabilir, emin değilim. Toplu taşıma bulamazsanız taksi ile anlaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir