Kayseri ve Erciyes kayak turizmi ile turiste hazır

Geçen haftasonu yaptığım 3 günlük Kayseri gezisi sırasında gördüklerimi ve Erciyes kayak turizmini paylaşmadan duramayacağım. Erciyes’teki hava şartları ve kuvvetli rüzgar kayakçılar için şansızlık olurken benim için şehirde gezme fırsatı oldu.

Kayseri Erciyes Dağı
Erciyes’in tepelerinde çok az ağaç olması kayakçılar için ideal bir pist sağlıyor.

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi haritası
Erciyes Kayak Merkezi haritası

Erciyes’te büyük yatırım yapılmış. Erciyes Kayak Merkezi’nde 100km’in üstünde kayak pisti hazır durumda, tamamlandığında 200km’i geçecek, gelişmeleri sitesinden takip edebilirsiniz. Profesyonellerden amatörlere ve çocuklu ailelere kadar her kesime hitap edebilecek tesisler hazırlanmış.

Dağa çıkış da çok rahat, geniş yollar sürekli açık durumda. Artık kayak kaymadığımdan kayak pistleri hakkında yorum yapamıyorum ama Tekir Kapı civarındaki aile aktivitelerinden bahsetmek istiyorum:

Kızak pisti

Bir önceki hafta çocukları Kartepe’ye götürmüştüm. Oradaki kızaklar bana biraz tehlikeli geldi, yönlendirmesi ve frenlemesini ayaklarınızla yapmanız gerekiyor. Erciyes’teki kızaklar ise oldukça güzel ve kullanışlı. Direksiyonları ve fren mekanizmaları var.

Kızak için hazırlanmış tesis oldukça geniş. Pazar günü kalabalığında bile yeterince kızak ve piste çıktığınızda kalabalıktan rahatsız olmadan rahatça kayabilecek yeterince alan var. Kartepe’de kısa bir kayışın ardından tekrar tepeye yaya olarak tırmanmanız (kızak ve çocuğunuzla beraber tabii ki) gerekirken Erciyes’te yaklaşık 150m’lik yürüyen bantla kızak tepesine rahatlıkla çıkabiliyorsunuz.

Erciyes yürüyen band
Yürüyen band fikri harika – Yukarı nasıl çıkacağım diye düşünmeden kızak keyfi!

Restoran ve Cafeler

etli pide
Kayseri’den pide yemeden dönülmez.

Pistlerin hemen önünde bir çok cafe mevcut. Restoran olarak belediyenin Kardanadam adında restoran cafe’sinde sabah gelip güzelce kahvaltınızı yapabilirsiniz. Yiyecek olarak bıçakarası, etli pide veya dağ klasiği sucuk ekmek yiyebilirsiniz. Soğuktan içiniz donduğunda tarçınlı sahlep ile kendinize gelebilirsiniz. En kalabalık zamanda bile (sömestr tatili ve haftasonu idi) yemek veya içecek alımında ciddi bir sıra görmedim, bunalmadan keyfinize bakabiliyorsunuz.

Kayak ve malzeme kiralama

Kayak malzemeleri kiralayabileceğiniz bir çok dükkan var. Kayak gözlüğü gibi ufak tefek şeyleri de ister kiralayabiliyor ister satın alabiliyorsunuz. Aynı mekanlarda lisanslı kayak öğretmenleri de bulunuyor. Saati yaklaşık 160 TL civarına özel ders almanız mümkün.

Ek tesisler ve Oteller

Kayak merkezinin olmazsa olmazlarından olan ilk yardım merkezinin yanı sıra çocuklar için oyun odası, gençler için tırmanma duvarları, yürüyüş ve bisiklet parkurları mevcut.

Kısaca Erciyes, turizm merkezi olmaya hazır sayılır. Sayılır dememin sebebi otellerin halen inşaatta olması. Şu anda dağda yaklaşık 4-5 otel var ama 20 civarı yeni otel planlanıyor. Bu oteller bittiğinde gerçekten çok canlı bir kayak merkezi haline gelip, yabancı turistlerin akınına uğrayacağından eminim.

Erciyes kayak koltukları
Pistte kaymıyorsak biz de kayakların üzerine otururuz 🙂

Anadolu Harikalar Diyarı

Kayseri’de şehir gezisinde bir durağım da Harikalar Diyarı idi. Oldukça büyük bir tesis yapılmış. İstanbul’da dahi bu kadar geniş bir alana yayılmış benzer bir tesis yok. Anadolu Harikalar Diyarı’nda neler mi var?

Hayvanat Bahçesi

Akşam saatlerinde gittiğimde hayvanat bahçesi kapalıydı ama dışarıdan düzenli bir hayvanat bahçesi olduğu belirgin. 180 dönüm üzerine kurulu bahçeyi tren ile gezmek mümkünmüş. Duyduğuma göre şu anda en popüler hayvanı zürafa 🙂

Sukaypark

Su kayağı mı yapmak istiyorsunuz? Deniz, göl ya da nehir bulamadınız mı? Sukaypark’ta su kayağı yapmak mümkün. Sırf bu iş için özel inşa edilmiş ilginç bir tesis.

Harikalar Diyarı Buz Pateni binası
Harikalar Diyarı Buz pateni binası – Binaların dizaynına da önem verilmiş.

Buz Pisti

buz pisti
Buz pisti gayet güzel.

Binasının dizaynı ve renkleri çok hoşuma gitti. Fiyatları ise daha da fazla. 40 dakikalık buz pisti kullanımı 5TL. Paten kiralama 2.5TL. Binanın içinde bir de çocuk oyun alanı var, hem de girişi 1 TL. Büyük çocuk paten yaparken ufaklık da oyun alanında zıplayabilir. Asma katındaki cafe’de oturup çay keyfi yapabilirsiniz.

Spor Tesisleri

3 futbol sahası, 3 basketbol sahası, voleybol sahası ve 9 tenis kortu ile spor severler unutulmamış.

Lazer Game

İşte benim favorim! Yabancı filmlerde sık sık gördüğüm laser tag oyununu sonunda deneme fırsatım oldu. 4’er kişilik iki ekiple yaptığımız yaklaşık 15dk’lık lazer savaşında sıralamada ikinci olabildim. İlk sefer için fena değil. Oyun oldukça hareketli, bu kadar terleyeceğimi beklemezdim. Arkadaşlarla iyi vakit geçirmek için güzel bir fırsat. Takım çalışması yapmak isteyen firmalar için de iyi bir alternatif olacağını düşünüyorum.

Harikalar Diyarı Lazer Game
Lazer Game merkezinde laser tag’i mutlaka deneyin.

Hem kışın hem de yazın güzel vakit geçirilebilecek bir çok aktiviteye ev sahipliği yapan Kayseri ziyaret etmeye değer. Geniş yolları, düzenli şehir planı, tramvay sistemi, kayak merkezi, Anadolu Harikalar Diyarı ile gerçekten örnek bir şehir olmuş.

Kısa ama keyifli Kayseri ve Erciyes gezimi güzel anılarla tamamladım. Kayseri’de çok iyi ağırlandık, misafirperver ev sahiplerimize, Mehmet beye, Neşe hanıma ve ailelerine tekrar teşekkürler.

Paylaş, keyfine var!

Yazar: Ilker

İlker Üstüner, kurumsal bir şirkette yöneticilik yapmakta. Gezi ve seyahatlerinde özellikle lezzet ve yeni tatlar peşinde koşan İlker, keşiflerini yazılarıyla paylaşmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir