Isparta Şarkikaraağaç Kızıldağ Milli Parkı Rehberi

Şarkikaraağaç Kızıldağ Millî Parkı, Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesi’de 1342 metre yükseklikteki Kızıldağ’da yer alır. Türkiye’de mavi yapraklı sedir ormanının bulunduğu tek yerdir. Hem piknik hem konaklama olankları bulunmaktadır.

Sedir ağaçlarının yanında karaçam, meşe ve ardıç ağaçlarının da yer aldığı Kızıldağ, oksijen oranının yüksekliği nedeniyle bir çok solunum yolu hastalığı için şifa adresi olarak bilinir.

Kızıldağ bungalov dağ evi

 

Kızıldağ Milli Parkı’na nasıl gidilir?

Şarkikaraağaç Kızıldağ Milli Parkı, Isparta merkezine 120 km, Şarkikaraağaç ilçe merkezine 6 km uzaklıktadır. Şarkikaraağaç içinden sapılan yol ile yaklaşık 10dk içinde dağa ulaşmak mümkün. Dik olmayan, araba ile rahat çıkılabilir bir dağ olan Kızıldağ’a ulaşmak oldukça kolay.

Şarkikaraağaç’a ise Isparta’dan veya Konya’dan ulaşabilirsiniz. Isparta’nın bir ilçesi olan Şarkikaraağaç konum olarak Isparta ile Konya’nın hemen hemen orta yolunda, Beyşehir gölünün yanında yer almaktadır.

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı‘ndan Kızıldağ’a 147 km’i yaklaşık 2 saatte alabilirsiniz. Benzer şekilde Konya Havaalanı‘ndan da 144 km mesafede bulunan Kızıldağ’a gene 2 saatte ulaşabilirsiniz. Bu yüzden, uçak ile gidip araç kiralayacakların araç kiralama opsiyonlarının daha çok olduğu Konya üzerinden gitmeleri daha kolay olabilir. Alternatif güzergahları yol haritası üzerinde görebilirsiniz.

Antalya’dan 222 km, Ankara’dan 306 km, Afyonkarahisar’dan 153 km uzaklıkta olan Kızıldağ Milli Parkı’na bir çok şehirden ulaşım bir kaç saat içinde mümkün.

Not: Mesafe bilgileri için Fatih Akbulut’a teşekkürler.

Kızıldağ Milli Parkı adres: Şarkikaraağaç Yenişarbademli Yolu, 32800 Belceğiz/Şarkikaraağaç/Isparta

 

Şarkikaraağaç Kızıldağ Milli Parkı yol haritası

Kızıldağ Milli Parkı’da Konaklama: Ahşap Bungalov Evler

Isparta Şarkikaraağaç Kızıldağ Milli Parkı içinde, oksijen dolu dağ havası eşliğinde ahşap bungalov orman evlerinde konaklama imkanı mevcuttur.

Milli parkta 5 adet ahşap dağ evi bulunmaktadır. İki katlı, 3 oda 1 salon, banyo ve mutfak bulunan ahşap evler temiz ve oldukça bakımlılar. Bir kaç ailenin rahatlıkla beraber kalabileceği bir ortam hazırlanmıştır.

Mutfakta tabak, çatal, bıçak, su ısıtıcı gibi temel mutfak araç gereçleri yer alırken yemek pişirmek yasaktır. Kahvaltınızı kendiniz hazırlayabilirken yemek için Kızıldağ Restoran’a gidebilirsiniz. Dilerseniz piknik alanında mangal da yapabilirsiniz.

Kızıldağ Milli Parkı bungalov konaklama

 

Dağ evlerinden bir tanesi protokol için ayrıldığından, diğerlerine de talep yüksek olduğundan rezervasyonunuzu son ana bırakmadan aylar önceden yapmanızı tavsiye ederiz.

Kızıldağ Milli Parkı Bungalov Konaklama Ücreti ve Bungalov Rezervasyon

Ahşap dağ evlerinde (bungalov) 2016 senesi konaklama fiyatı gecelik kişi başı 50 TL’dir. Konaklamaya kahvaltı ya da yemek dahil değil.

Şarkikaraağaç Kaymakamlığı web sitesinde belirtilen telefonu (0 544 316 22 11) arayarak kolayca dağ evi rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

Rezervasyon sırasında verilen banka hesabına kaporayı yatırıp rezervasyonunuzu kesinleştirebilirsiniz. Geri kalan ödemeyi banka havalesi ile ya da konaklama için Kızıldağ’a geldiğinizde nakit olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Rezervasyon için detaylı bilgiye Şarkikaraağaç Kaymakamlığı‘nın sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kızıldağ Mavi Sedir Otel

Dağdaki bungalov ya da çadırlar yerine oda kahvaltı konseptinde hizmet veren otel tercih ederseniz hemen Kızıldağ’ın eteğinde konumlanmış Mavi Sedir Otel‘i ziyaret edebilirsiniz.

Kızıldağ ve Çevresindeki Aktiviteler

Kızıldağ’da rahatlıkla 3-4 gün kalabilirsiniz. Zaman nasıl geçiyor anlamayacaksınız. Hem dağda hem de Şarkikaraağaç çevresinde bir çok aktivite mevcut. Dağdan inmek yaklaşık 10 dakika sürdüğünden Kızıldağ’da konaklayıp çevreyi gezmek kolay.

Kızıldağ Restoran: Dağdaki keyifli öğlen, akşam yemekleriniz için adresiniz. Sabah kahvaltı da mevcut ama kahvaltıyı dağ evinde yapmayı tercih edebilirsiniz. Pideleri ve tahinli katmeri tavsiye edilir.

Kıl Çadır: Konaklama tesislerinin biraz üstünde yer alan yörük çadırında kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Kıl çadıra ulaşmak için yaklaşık 5 dakikalık yürüyüş yeterli.

Piknik: Eğer dağ evinde konaklamıyorsanız da Kızıldağ’a gelip piknik ve mangal yapabilirsiniz. Özellikle haftasonları popüler olan piknik mekanı çevrede yaşayanlarca tercih ediliyor. Alan geniş olduğundan mangal yapacak bir köşe bulmanız genelde mümkün.

Pınar Gözü Mağarası: Turizm açısından Avrupa’nın en uzun mağarası kabul edilen Pınar Gözü Mağarası Yenişarbademli’ye 8 km uzaklıktadır. Normal günlerde kapalı olabilen mağarayı ziyaret etmeden önce araştırmak gerekir.

Beyşehir Gölü: Kızıldağ, Beyşehir Gölü’nün yanında yer almaktadır. Dağ içinden gidebileceğiniz gibi dağdan inip ana yoldan da Beyşehir Gölü’ne ulaşmak mümkün.

Fele: Şarkikaraağaç’ın güneyinde bulunan Fele köyü, balık keyfi için güzel bir durak. Yol üstündeki balık restoranlarında başta alabalık olmak üzere çeşitli tatlı su balıklarını tadabilirsiniz.

Şarkikaraağaç
Kızıldağ’dan Şarkikaraağaç manzarası

Şarkikaraağaç Kızıldağ Milli Parkı hakkında

Kızıldağ Milli Parkı 1969 yılında milli park ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 55.106 hektardır. Jeolojik olarak karstik bir yapıya sahip olan milli parkta, Pınar Gözü Mağarası bulunmaktadır. Mavi yapraklı sedir ağaçları ile oksijen oranı yüksek olarak tanınan milli parkta; karaçam, ardıç, meşe ağaçları da yer almaktadır. Beyşehir Gölü’nde su kuşları toplulukları gözlemlenirken, iç kesimlerde ötücü kuşlar, keklikler ve yırtıcı kuşlar bulunmaktadır. Milli parkta kurt, tilki, yaban domuzu, sansar ve tavşan gibi hayvanlara rastlanmaktadır.

Milli parka daha çok piknik, konaklama, rekreasyon ve sağlık amaçlı ziyaretçi gelmektedir.

Kızıldağ Milli Parkı haritası

 

Ahşap bungalovları ile Kızıldağ Milli Parkı, Türkiye’de az bulunur bir doğa tatili imkanı tanıyor. Konfor ve doğayı bir arada bulabileceğiniz, oksijeni bol bir tatil için Kızıldağ çok iyi bir seçim olacaktır.

Paylaş, keyfine var!

Yazar: Ilker

İlker Üstüner, kurumsal bir şirkette yöneticilik yapmakta. Gezi ve seyahatlerinde özellikle lezzet ve yeni tatlar peşinde koşan İlker, keşiflerini yazılarıyla paylaşmakta.

1 thought on “Isparta Şarkikaraağaç Kızıldağ Milli Parkı Rehberi

    Ebru

    (Şubat 22, 2017 - 13:40)

    Bilgileriniz için çok teşekkürler… Nisa’n ayında gideceğim inşa… bu arada yumurta olayına çok güldüm….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir