İstanbul İzmir yolunda ne yenir? 10 Lezzetli mola yeri

İstanbul İzmir yolunda yemek ve mola yerleri için bir çok lezzetli alternatif mevcut.

Seyahat zamanınıza göre ister kahvaltı isterseniz öğlen ya da akşam yemeği yemeniz mümkün.

2017’de İstanbul İzmir yolunda ne yenir sorusunu kuzeyden güneye en keyif verici ve popüler mola yerlerini Bursa, Balıkesir Susurluk ve Manisa seçenekleriyle cevaplayalım:

Bursa Mola Yerleri

İskender yiyeceğim diyorsanız Bursa’daki seçeneklerden birine bakmalısınız. Yol üzerinde ve şehir içinde alternatifler var.

İskender Kebapçı Yavuz İskenderoğlu

Kebapçı İskender (Yavuz İskenderoğlu) – Bursa

İskender Kebapçı Yavuz İskenderoğlu - İskender, şıra ve közde patlıcanMudanya feribot iskelesinden geçiyorsanız, iskeleye yaklaşık 15 dakikada yol üzerinde yer alan İskender Kebapçısı Köy Tesisleri’ni mola listenize ekleyebilirsiniz. Köy tesisi yazmasına bakmayın, normal bir restoran düzeninde bir tesis. Eğer Bursa şehir merkezine girerseniz orada da şubesi mevcut.

Fiyatı yüksek olsa da Bursa’dan geçerken lezzetli bir iskender yiyeyim diyorsanız Kebapçı İskender doğru adreslerden biri.  Yoğurt, közde patlıcan ve kuru üzüm şırası da iskenderin yanında deneyebileceğiniz ek tadlar.

Web: iskender.com

 

 

Cemal ve Cemil Usta Uludağ Kebapçısı – Bursa

Bursa içine girecek vaktiniz varsa eski otogarda 1964’ten beri Bursa’da iskenderin adresi olan Cemal ve Cemil Usta’nın yerine mutlaka uğrayın.

Küçük bir mekan ama dönerin lezzeti uğramaya değer. Akşam erken kapanabiliyor, döner de bitebilir o yüzden erken uğrayın. Bayram tatillerinde de genelde kapalı oluyor, önceden arayıp sormanızda fayda var.

Web: www.uludagkebapcisi.biz

Balıkesir Susurluk Mola Yerleri

Yasa – Susurluk

Çeşme’ye giderken mola vermek isteyenler için Yasa popüler bir durak. Popüler olması yoğunluğa neden oluyor o yüzden özellikle bayram, haftasonu gibi yoğun dönemlerde daha sakin alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Yasa’da karışık tost, çiğbörek ve ayran ile Susurluk’un olmazsa olmazlarını tadabilirsiniz.

Web: www.yasa.com.tr

Köfeci Yusuf Susurluk
Köfteci Yusuf lezzetli etleri uygun fiyata sunuyor.

Köfteci Yusuf – Susurluk

İznik’teki Köfteci Yusuf beni o kadar etkiledi ki artık Köfteci Yusuf’u gördüğüm her yerde durmaktan kaçınmam. İstanbul İzmir yolunda bir çok noktada Köfteci Yusuf’u bulabilirsiniz. Köfte dışında diğer ızgara et seçeneklerini de bulabilirsiniz.

Çoğunluğu Yalova ve Mudanya civarında bulunduğundan biraz daha ilerleyip mola vermek isteyenler için Susurluk’taki şubesi tercih edilebilir. Yol üzerindeki Köfteci Yusuf şubelerini harita üzerinde işaretli görebilirsiniz.

2017 yazında porsiyon fiyatı 12TL ile lezzetli köfteleri hesaplı fiyata yiyebiliyorsunuz. Ayrıca dana bonfile ya da kuzu pirzolası da güzel.

Web: www.kofteciyusuf.com.tr

İstanbul İzmir yolunda Köfteci Yusuf şubeleri
İstanbul İzmir yolunda Köfteci Yusuf şubeleri

Festiva Outlet – Susurluk

Molanızı biraz uzun tutabilecekseniz Festiva Outlet yol üzerinde durabileceğiniz güzel mola yerlerinden biri.

StarbucksBir çok restoranı bir arada bulabilirken outlet mağazalarda alışveriş yapabilir, belki de en önemlisi yol üzerinde bulabileceğiniz ender Starbucks mağazalarından birine uğrayabilirsiniz.

Festiva Outlet’te Kebapçı İskender’in de bir şubesini bulabilirsiniz.

Web: susurluk.festivaoutlet.com.tr

Ulusoy Dinlenme Tesisleri – Susurluk

Festiva Outlet’in hemen yanında yer alan Ulusoy Tesisleri’nde de aynı şekilde mağazalar ve restoranları bulabilirsiniz.

Yılların özellikle gece molası klasiği olan domates çorbası içmek için bu Ulusoy Dinlenme Tesisleri’ni değerlendirebilirsiniz.

Manisa Mola Yerleri

Manisaspor Kebapçısı Manisa Kebabı – Manisa

Manisa KebabıArap ve Osmanlı kültürünün karışımı olan Manisa kebabı İskender kebabının köfte ile yapılmış haline benziyor. Manisa’ya has bu lezzeti denemek için Manisaspor tesisleri mola için çok uygun. Yoğurdunu da tavsiye ederim.

Resmi tatillerde de açık olması iyi. Bayramın birinci günü yolda açık bir restoran bulamadığımda Manisaspor tesisleri imdadıma yetişti. Lezzetli Manisa kebabı ile yolculuk keyifle devam etti.

Tesisin hemen yanında yöresel lezzetler ve mesir macunu satın alabileceğiniz bir market de yer almakta.

Web: www.manisasporkebapcisi.com

 

Köfteci Ramiz – Akhisar

Akhisar’da 3 Köfteci Ramiz şubesi var. AVM’lerdeki Köfteci Ramiz’in ilk halini denemek istiyorum derseniz Akhisar merkezine girmeniz gerekmekte.

İstanbul İzmir yolu üzerinde yer alan Köfteci Ramiz şubeleri ne yazık ki AVM’lerdeki lezzetten farklı değil ama gene de tercih edilebilir. İlla Akhisar köftesi yemek istiyorum diyorsanız. Aksi takdirde Köfteci Yusuf daha lezzetli bir seçim olacaktır.

Web: www.kofteciramiz.com

Gülcemal Kebap – Manisa

Manisa kebabını şehir merkezinde yiyeceğim derseniz Gülcemal Kebap sizi bekliyor. Bayramlarda kapalı olabiliyor, uğramadan önce mutlaka arayın.

Web: www.gulcemalkebap.com

Köfteci Hünkar – Akhisar

İzmir’e doğru giderken Ahisar’ı geçtikten sonra Köfteci Hünkar’ı  bulabilirsiniz. Güzel bir bahçesi, lezzetli köfteleri var. Köftenin yanında piyaz da söylemeyi unutmayın.

Web: www.koftecihunkar.com

İstanbul İzmir yolunda aç kalmıyoruz!

İstanbul İzmir yolunda seçeneğimiz çok. Ne zaman acıktığınıza ve günün saatine göre mutlaka uygun bir mola yeri bulabiliyorsunuz. Yolda bence en güzel yemek seçeneği köfte, en güzel atıştırmalıklar da susurluk tostu ve ayranı.

Sizin de tavsiye edeceğiniz bir restoran ya da lezzet durağı varsa duymak isterim.

Keyifli yolculuklar!

 

Paylaş, keyfine var!

Yazar: Ilker

İlker Üstüner, kurumsal bir şirkette yöneticilik yapmakta. Gezi ve seyahatlerinde özellikle lezzet ve yeni tatlar peşinde koşan İlker, keşiflerini yazılarıyla paylaşmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir