Bodrum Gündoğan’da ne yenir?

Gündoğan bence Bodrum’un en güzel beldelerinden biri. Bodrum düşkünü olmayan beni bile Bodrum’a tekrar gelmek için ikna edebilen küçük, fazla ihtişamdan uzak (Abramoviç’in yatı bu koya uğramıyor), astronomik fiyatların ve yüksek sosyete plajların olmadığı denizi muhteşem Bodrum Gündoğan koyunda yemek yemenin ayrı bir zevki var.

Gerek otellerin çoğunun oda kahvaltı konseptinde olması gerekse yazlık sayısının fazlalığından Gündoğan’da son yıllarda bir çok yeni restoran açılmış, yemek seçenekleri çoğalmış.

Kahvaltı konusunda tecrübem olmadı ama günün diğer saatleri için farklı lezzet durakları mevcut. 2017 yılı güncel restoranlara bakalım:

Midyeci Şehmus Usta’nın Yeri

Midyeci Şehmus UstaGeçen sene olduğu gibi 2017 yılında da Gündoğan’ın en popüler restoranı Midyeci Şehmus. Diğer restoranların bomboş olduğu anlarda bile Midyeci Şehmus’da masa bekleyebiliyorsunuz. O yüzden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.

Adı üstünde midyeci. Midye dolma, midye tava, midye çorbası, midyeli spagetti, midyeli pilav, beşamel soslu midye gibi bir çok midye yemeği mevcut.

Midye sevmeyenler için kalamar tava, karides güveç, çocuklar için spagetti, tavuk ızgara ve köfte ızgara mevcut.

Size tavsiyem midye dolma için uğrayın. Deniz mahsüllü spagetti de güzel.

Midyeci Şehmus midye dolma

Midye tava çok denedim ama bazen midyeler içi yemyeşil çıkıyordu, pek güvenemedim. Midyeli makarna da biraz kumlu geldi.

Çocuklu ailelere tavsiye etmiyorum, en azından oturmadan önce çocuğunuzun aç kalmayacağından emin olun. Son gittiğimizde ızgara bozuktu, köfte ve tavuk ızgara yoktu (bazı masalara geldi işin ilginci), havuç kalmadığından mevsim salatası yoktu, mercimek çorbası bitmişti, kahve makinası bozulduğundan Türk kahvesi yoktu. Kısaca, 50’den fazla masası var ama büyümeyi çok kaldıramamış gibi geldi bana. 2017 yazında 3 kere gittim, her seferinde eksikler vardı.

Midyeci Şehmus: www.sehmususta.com
Adres: Gündoğan (Sahil Şeridi Küme Evleri No:24) Limanı Karşısı
Telefon: (252) 387 76 00

Midyeci Şehmus Usta 2017 menüsü

 

Ergün Kaptan’nın Yeri

Tatil yörelerinde bazen canınız sıcak ev yemekleri çekiyor. İşte Ergün Kaptan’ın Yeri bu sorunu çözüyor.

İşkembe, kelle paça dahil bir çok çorba çeşidi mevcut. Tavuk çorbası ve balık çorbası oldukça popüler. Çorba için Ergün Kaptan’ın Yeri’ne mutlaka uğramalısınız.

Kuru fasülye, taze fasülye, et güveç de sıcak yemeklerden bazıları.

Restoran, sahil şeridinde değil, hemen Migros’un biraz ilerisinde liman girişine yaklaşık 100 metre uzaklıkta rahatça yürüme mesafesinde.

Hanımeli Çorbacısı

Güncelleme: 2016 yılında artık Hanımeli Çorbacısı Gündoğan’da yok. Yerine market açılmış, kendisi Türkbükü’ne taşınmış. Benim için üzücü bir süpriz oldu. En popüler restoranım olduğundan listeden çıkarmadım. Dileyenler Türkbükü’nde ziyaret edebilir.

İster öğlen sıcağında plajdan kaçıp hafif bir atıştırma için, ister balık veya kebap ile keyifli bir akşam yemeği için isterseniz de ünlü Bodrum gecelerinden döndüğünüzde sabahın ilk ışıklarında çorbanızı yudumlamak olsun, Hanımeli günün her saati için doğru bir adres.

Hanımeli Çorbacısı bence Bodrum’un keşfedilmemiş, hak ettiği ünü kazananamış restoranlarından biri. Bodrum Gündoğan limanının hemen önünde, merkezi bir konumda oldukça büyük bir restorana sahip olmasına, fiyatlarının uygun, yemeklerinin lezzetli olmasına rağmen bu restoranı bir çok diğer restoran kadar kalabalık göremedim hiç.

Kuşbaşılı pide
Hanımeli Çorbacısı’nda pizza ve kuşbaşılı pide keyfi
Tuzlama çorba
Hanımeli Çorbacısı’nda tuzlama bol parçalı geliyor.

Hanımeli Çorbacısı’nın menüsü oldukça zengin. Deneyip rahatlıkla tavsiye edebileceklerim kuşbaşılı pide, lahmacun, pizzalar, kuzu tandır, ızgara balık, işkembe ve tuzlama.

Balık söyleyecekseniz yaklaşık 1 saat beklemeye hazır olun. Yavaş yavaş pişiyor ama beklemeye değiyor doğrusu. Menüdeki balık seçeneklerine ek olarak garsona taze deniz balığı var mı diye sorun derim. Benim şansıma o sabah çalışanlardan biri levrek yakalamış, kısmet bizeymiş, ailecek keyifle yedik.

Deniz Balıkçılık

Araç yolu üzerinde bir balıkçı dükkanı aslında ama iki bina arasına yerleştirdiği tek sıra masalarına 2017’de sahile bakan bahçeyi de katarak keyifli bir alan oluşturmuş. Manzarası sahildeki restoranlar kadar yok ama en azından bugünlerde gazetelerde sık sık çıkan “Yalıkavak’ta 2 yetişkin 3 çocuklu aile birer balık birer biraya 1850 TL hesap ödedi” tarzı bir habere konu olmazsınız 🙂

Deniz balıklarının kilosu 70TL civarında ve ek olarak pişirme ücreti alıyorlar. Levrek için 12 ya da 15TL pişirme ücreti vardı. Taze deniz balığı yemek istiyorsanız tavsiye ederim. Barbundan kaya levreğine, cipruadan kefala her çeşit balık var.

Deniz Balıkçılık karides ızgara

Önden kalamar tavasıyla beraber tavsiye ederim. Kalamar tava gerçekten en iyi kalamar tava diyebilirim. Ayrıca ahtapot ve karides de var hem de ister ızgarada ister terayağında. Karidesleri kendiniz seçebiliyorsunuz, ızgarasını tavsiye ederim. Herşey kiloyla. 6 jumbo karidese 2017’de 15TL verdim.

Gündüzleri de balık ekmek için uğrayabilirsiniz.

Deniz Balıkçılık ahtapot ızgara

Gözde Yufka

Tüm gün boyunca durmaksızın yufka açılan bu yufkacının işlerinin yolunda olduğu kesin. Taze açılmış yufkalarda dilediğiniz gözlemeleri de hemen orada yapabiliyorlar. Benimki gibi kolay kolay yemek beğendiremediğiniz çocuklarınız varsa peynirli gözlemeler gün boyunca kurtarıcınız olabilir.

Bir kaç kez paket olarak aldıktan sonra bir gün oturup yemeğe karar verdim. Orada yerseniz masaya ikram olarak domates salatalık zeytin söğüşü getiriyorlar. Tabaktaki zeytinler dikkatimi çekti. Tam kararmamış, daha çok yeşil zeytine benzeyen bu zeytinlere yeşil zeytin pek sevmeyen biri olarak temkinli yaklaştım. Ama denediğimde ne yeşil zeytin gibi ekşi ne de marketlerde satılan siyah zeytin gibi tuzlu olmayan oldukça lezzetli bir zeytinle tanışmış oldum. İkramı getiren hanıma “Bu zeytinlerden nereden bulabilirim?” diye sorduğumda “kendimiz yapıyoruz, satıyoruz da” cevabını aldım. İstanbul’a dönerken kilosu 20TL’den bir kilo aldım. Daha fazla almadığıma pişman oldum doğrusu.

gözleme
Gözde Yufka’nın taze açılmış yufkadan gözlemeleri harika!

Bitez Dondurma ile Bodrum Gündoğan

Bitez Dondurma
Bitez Dondurma’da modifiye Afrodizyak 5’li!

Sanırım bu mekanı anlatmama gerek yok. Kalabalıktan zaten herkesin gayet iyi bildiği ortada. Bitez Dondurma’da hem fiyatı uygun hem de zengin çeşitleriyle her uğradığınızda farklı tatlar denemeniz mümkün. Balbademli ve tahinli dondurma benim bu seneki favorimdi.

İstanbul’daki şubelerinde aynlı lezzete rastlayamadım o yüzden Bitez Dondurması’nın tadına Bodrum’da mutlaka bakın.

2017’de topu 2.75TL idi dondurmanın.

bitez-dondurma-menu

Giritli

Giritli’nin menüsünde dikkatimi çeken ve denemek istediğim bir kaç yemek oldu ama tek fırsatımı çiğ börekten yana kullandım.

Aslında hayal kırıklığına uğramayacağıma baştan emindim çünkü restoranın önünden geçerken masalara gelen balon gibi şişmiş çiğ börekleri görünce çiğ börek düşkünü olmasam da “yenecekse burada yenir” dedim kendi kendime.

Tahmin ettiğim gibi, çiğ börekleri gerçekten çok lezzetliydi. Fiyatının da uygunluğu gözönüne alınca gündüz saatleri için yerinde bir seçim diyebilirim.

Giritli hemen liman önünde, sahil şeridinde yer almakta. Midyeci Şehmus’un yan tarafı. Hatta bir keresinde Midyeci Şehmus’ta küçük kızım aç kaldığından Giritli’den köfte ızgara tabağı sipariş verdik, gayet güzeldi.

Saraybosna Köftecisi

Güncelleme: 2016 yılında Gündoğan’da Saray Bosna Köftecisi yok. O da Yalıkavak’a taşınmış. Çok uzak değil, o yüzden listeden çıkarmıyorum. 

Saraybosna köftesini denemek için Saraybosna Köftecisi’ne uğradım. Menüden cevapcici köftesini gözüme kestirip sipariş verdim. Bana inegöl köftesinden farklı gelmedi açıkcası. Sonuç olarak keyifle yenebilir bir köfte, denemek isteyebilirsiniz. Menüde Saraybosna’ya has bosnak mantısı, böreği ve çorbası ve bir kaç değişik lezzet daha mevcut.

Saraybosna Köftecisi
Saraybosna Köftecisi’nden cevapcici köftesi.

Saray Bosna Köftecisi: www.saraybosnakoftecisi.com.tr

Kahve Diyarı

Tam limanın karşısında Bodrum Gündoğan koyunu ortalamış Kahve Diyarı belki de Gündoğan’da konum olarak en şanslı yeri kapmış. İkinci katına çıktığınızda Gündoğan’daki en iyi manzaralardan biri eşliğinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Hem kahve için hem de yemek için iki ayrı zamanda uğrama şansım oldu.  Yemek konusunda fazla bir beklentiniz yoksa, “manzarayı bulmuşken saatlerce otururum” diyorsanız Kahve Diyarı’nın terası size göre.

Bodrum Gündoğan Kahve Diyarı
Kahve Diyarı’nın terasından Gündoğan koyuna bakış.

Bütün bu saydıklarım Bodrum Gündoğan’ın merkezinde, bir kaç yüz metre içindeki lezzet sunan mekanlar.

Fiyat benim için önemli değil, lezzeti normal olsun ama mekan klas olsun diyorsanız size hitap etmeyebilirler ama beni kaliteli şekilde doyurdular, daha uzaklaşmama gerek kalmadı. Sizin de keşif ve önerileriniz varsa beklerim…

Bol bol yemek fotoğrafı için beni instagram hesabımdan takip edebilirsiniz.

Instagram - Ilker Ustuner

Paylaş, keyfine var!

Yazar: Ilker

İlker Üstüner, kurumsal bir şirkette yöneticilik yapmakta. Gezi ve seyahatlerinde özellikle lezzet ve yeni tatlar peşinde koşan İlker, keşiflerini yazılarıyla paylaşmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir