İstanbul-Bodrum yolunda ne yenir? (2018)

İstanbul Bodrum yolu
İster Yalova’dan, ister Bandırma’dan, isterseniz de Mudanya’dan başlayın. Bodrum yolu lezzetlerle dolu.

Ramazan bayramı tatilinden fırsat İstanbul-Bursa (Mudanya) hızlı feribotu ile başlayan Bodrum gidiş-dönüş yolculuğumda hem 2016’da hem de 2017 yazında bir çok yeni mekan deneme fırsatım oldu.

Böylece İstanbul-Bodrum yolunda ne yenir artık biliyorum ve hemen paylaşıyorum.

Bu sefer yolculuk öncesi biraz hazırlık yapmıştım. Yemek yeme yerlerinin listesini çıkardım, harita üzerinde işaretledim. Tokluk durumuma göre planladığım her noktada durma şansım olmadı ama İstanbul-Bodrum yolunda ne yenir derken plansız duraklar ayrı tatlar keşfetmeme imkan tanıdı.

İzmir üzerinden geçtiğimden bahsedeceğim lezzet duraklarının çoğuna İstanbul-İzmir yolunu gidiyorsanız da uğrayabilirsiniz ama İstanbul-İzmir yolunda durulabilecek 10 mola yerini ayrıca listeledim..

Daha önceleri Yenikapı-Bandırma hızlı feribotu ile geçerdim ama bu sefer biletleri geç aldığımdan Yenikapı-Bursa hızlı feribotu (İDO) ile Marmara Denizi’ni geçtim.

Bandırma üzerinden geçerseniz tek kaybedeceğiniz Bursa iskenderi olacaktır. Karşılığında 30-45dk zaman kazanabilirsiniz, yol kısalıyor.

Anadolu yakasında oturanlar ise genelde Topçular‘dan araba vapuru ile ya da Pendik-Yalova hızlı feribotu ile körfezi geçmeyi tercih ediyor. Bu durumda hala iskender yeme şansınız olacak 🙂

Yol genel olarak güzel. Yol üzerindeki her ilçe merkezinin trafik ışıklarında sıkışıklıktan dolayı ekstradan 5-10dk bekleme yapmak zorunda kalınmasa çok daha rahat olacak.

Gelelim İstanbul-Bodrum yolunda nerede yemek yenir sorumuza… Sıradan başlayalım:

Kebapçı İskender (Yavuz İskenderoğlu)

İDO limanına yaklaşık 15dk mesafede olduğundan dönüş yolu için ideal bir durak. 1867’de kurulmuş Kebapçı İskender “Şubemiz yoktur” felsefesinden “Şubemiz çoktur” felsefesine geçmiş. Açık hava olsun diye “köy tesisleri” denen şubesinde durdum ama karşıma klasik eski iskender dükkanı çıktı. Garsona “köy tesisi diyordu, hani açık hava, hani yeşillik?” diye dorduğumda “o kısım şu anda kapalı” cevabını aldım. Şehir merkezindeki şubesine de gitsem daha iyi bir ambiyans olmayacaktı o yüzden şikayetçi değilim.

Kebapçı İskender’i yol üstünde olmasının avantajı ve muhteşem iskenderi ile kesinlikle tavsiye ederim. iskender.com domainini alabilen, bir çok ülkede patent alan iskenderci olduğunda göre artık bence başka bir kebapçının “iskenderi biz bulduk” deme şansı pek yok.

İskender Kebapçı Yavuz İskenderoğlu

 

İskender Kebapçı Yavuz İskenderoğlu - İskender, şıra ve közde patlıcanFiyatlar ucuz değil, şimdiden söyleyeyim. 1.5 porsiyon iskender 38TL idi. 2 çocuk bir porsiyonu paylaşsınlar dedim ama “Onlara ben 2 az hazırlarım” dedi garson. 2 az tabağının fiyatı da yaklaşık 1.5 porsiyona denk geldi, açlığın da verdiği gazla klasik tuzağa düştüm yani.

Patlıcanlı iskender yok ama ayrı tabakta közlenmiş patlıcan verebiliyorlar, tavsiye ederim. Bulmuşken kuru üzümden yapılmış Şıra‘yı da içmeden olmaz.

“İskenderin yanında lezzetli yoğurt var ya ayranı ne yapacaksın” diyebilirsiniz ama garson içecekleri sayarken ilk ayranı saymasına rağmen ayran kalmamıştı. Patente, tescile, şubeleşmeye bu kadar yatırım yapan bir markanın biraz da stok yönetimine yatırım yapmasını beklerim. Neyse.. biz yediğimiz iskender kebaba bakalım. Lezzetli mi? Kesinlikle!

Not: Köy tesislerinin kendi web sitelerinde gösterdikleri harita konumu doğru değil. Bursa’dan Mudanya’ya giderken Çağrışan köyünü geçer geçmez sağda yol üzerinde tesisi bulabilirsiniz. Google Maps‘te işaretli.

Susurluk: İstanbul-Bodrum Yolunun ayran durağı

Acıkmadığım için Susurluk’ta durmadım ama hem Susurluk ayranı içeyim hem de iskender kebap yiyeyim derseniz Festiva Outlet‘te İskender’in şubesi var. Bu İskender, Kebapçı İskender ile aynı değil ama gene 1867’de kurulmuş, iskender.com.tr adresinden şubelerini görebilirsiniz. Bir sonraki yolculuğumda denemeyi planlıyorum.

Kahve molası vermek isteyenler için Festiva Outlet’te Starbucks da bulunuyor. AVM içinde bir çok fast food restoran mevcut, “onu yemem, bunu yemem” diyen çoçuklar için yiyebilecekleri bir şeyler mutlaka vardır. Bursa tarafından gelenler için ilk Starbucks durağı burda, kaçırmayın.

Susurluk’tan sonra Manisa’ya kadar yiyecek çok bir seçenek yok. Yolda Kırkağaç kavunları satılıyor. Önce 3 tane 10TL, biraz ilerleyince 5 tane 10TL, 6 tane 10TL ve biraz sonra 10 tane 10TL tabelalarına rastlıyorsunuz. Rekabette sınır yok! Baştan söyleyeyim bu fiyatlar tamamen arabalar dursun diye. Bu şekilde satılan kavunlara kavun denemez, bozulduklarını anlamak için dokunmaya bile gerek yok. Normal kavunlar ise kilosu 1.5-2TL’den satılıyor. Eee taş yerinde ağırdır. Denemek için dönüş yolunda bir tane aldım.

Manisaspor Kebapçısı

Manisa KebabıManisa için 2 durak işaretlemiştim. Birincisi Menekşe Et Galerisi (Kilo ile Et Mangal), diğeri de vaktim olursa uğrarım diye şehir merkezindeki Gülcemal Kebap. Ne yazık ki gidişim bayramın 1. günü olduğundan her ikisi de kapalıydı. Dönüş yolunda ise Söke’de yediğim enfes çöpşişlerden dolayı daha acıkmadığımdan bu iki restoranı deneme fırsatım olmadı. Manisa kebabı için Gülcemal Kebap’ı ayrıca denemeyi planlıyorum.

Giderken açık restoran bulamayınca daha önceden uğradığım ve memnun kaldığım Manisaspor Tesisleri‘nde ters yönde olmasına rağmen Manisa kebabı için durdum. Manisa kebabı kısaca iskenderin döner yerine köfte ile yapılanı. Hemen yanında mesir macunu alabileceğiniz marketi de olan tesisi Manisa kebabını denemediyseniz tavsiye ederim. Manisa-Akhisar yolu üzerinde bulunan tesisin bilgilerine Foursquare üzerinden ulaşabilirsiniz.

Eğer İstanbul’dan Çeşme‘ye ya da Kuşadası‘na gidiyorsanız buraya kadar olan seçenekler size de hitap edecektir. İzmir’den otobana girip Germencik çıkışına kadar rahat ilerledikten sonra otobandan çıkınca sıra Söke yolundaki çöp şiş duraklarına geliyor.

Yörük Ali Baba’nın Yeri Çöp Şiş

Çöp şiş için gidiş yolunda Hacısalihoğlu’nda, dönüş yolunda ise Yörük Ali Baba’nın Yeri‘nde durdum. Açıkçası Hacısalihoğlu’ndaki çöp şiş bana vasat geldi, belki de şişleri çubuklarından çıkarıp da dürümün içine koyup getirdiklerinden çekiciliğini kaybetmişti.

Ama Yörük Ali Baba’nın Yeri’nde yediğim çöp şişler gayet başarılıydı. Bir porsiyonda 12 adet çöp şiş geliyor. Ben dönüş yolunda uğradım ama yolun diğer yönünde de bir şubesi olduğunu gördüm. Mekanın Hacısalihoğlu gibi güzel çadırlı ambiyansı yok, ayran da bana çok lezzetli gelmedi ama çöp şişlerinden gayet memnun kaldım. Kolay kolay et yediremediğimiz çocuklar bile ufak çöplere takılı şişleri görünce dayanamayıp keyifle yediler.

Yörük Ali Baba çöp şiş

 

Köfteci Yusuf

Söke’de Cappello AVM adında yeni bir alışverişinde 2017 senesinde açılan Köfteci Yusuf yolun dönüş tarafında da olsa 1-2 dakika ekstra sürüşe değer.

Susurluk’tayken daha acıkmamışsanız buraya vardığınızda açlığınız tavan yapmış şekilde Köfteci Yusuf’a uğramanızı tavsiye ederim. Bodrum’dan dönerken de Susurluk’taki Köfteci Yusuf’a uğrayabilirsiniz.

Köfteci Yusuf köfte piyaz

200gr porsiyon köfte (5 adet), 12TL. Gayet iyi fiyat. Kızarmış ekmeklerle, tava yoğurdu, piyaz ve özel köfte sosu ile köfte keyfinin doğru adresi.

Köfteci Yusuf, Bodrum öncesi son durak olarak ideal. Sonrasında 2 saat içinde Bodrum’a varmış oluyorsunuz.

Cappello AVM Köfteci Yusuf

Söke yolunda bir de Kırçiçeği‘nde durmayı planlamıştım ama daha fazla yiyecek halimiz kalmadı. Burdan itibaren yaklaşık 1 saatte Milas’ta olursunuz. Yanınızda yiyeceğiniz varsa Bafa Gölü‘nün yanından geçerken tepelerden birinde mola verip muhteşem göl manzarasında atıştırabilirsiniz. Milas’tan itibaren de 45dk sonra Bodrum’a varmış olursunuz.

Umarım İstanbul-Bodrum yolunda ne yenir sorunuzun cevabını almış, doyurucu bir yolculuk olmuştur 🙂

Tüm lezzet maceralarım için beni Instagram‘dan takip edebilirsiniz.

 

Paylaş, keyfine var!

Yazar: Ilker

İlker Üstüner, kurumsal bir şirkette yöneticilik yapmakta. Gezi ve seyahatlerinde özellikle lezzet ve yeni tatlar peşinde koşan İlker, keşiflerini yazılarıyla paylaşmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir